Aromi

Ruoka- ja juomabisneksen ammattilaisten oma lehti

Pientuottajat ja ammattikeittiöt treffasivat Helsingin Tukkutorilla

Ruokatieto – Nelisenkymmentä pientä ja keskisuurta ruokayrittäjää kokoontui tiistaina Helsingin Tukkutorille esittelemään tarjontaansa ammattikeittiöiden ostajille ja tuotekehittelijöille. Ruokien makuihin pääsi havainnollisesti kiinni, sillä esillä oli niin tuotemaistiaisia kuin esillä olevien yritysten tuotteista koottu seisova pöytä.

Pöydät notkuivat kasviproteiinipihveistä, järvikalatuotteista, mehuista ja makeisista. Mukana oli myös viljatuotteita, hilloja, hunajaa, ravintorasvoja ja monenlaisia lihoja, niin luomuna kuin tavanomaisesti tuotettuna.

Ruokatiedon järjestämien ammattikeittiötreffien päämääränä oli tutustuttaa julkisten keittiöiden ja yksityisten ravintoloiden ostajia lähellä tuotettuihin raaka-aineisiin. Lisäksi toivottiin, että tuottajat innostuvat luomaan keskinäisiä verkostoja ia kokoamaan tuotteitaan ammattikeittiöille sopiviksi paketeiksi.

Ajatus minimessuista syntyi Ruokatiedon ja Palmian välisestä yhteistyöstä. Helsingin kaupungin ruokapalveluista vastaavan liikelaitoksen on ollut vaikea löytää paikallisia tuotteita ja lähi- sekä luomuraaka-aineiden tuottajia. Ruokatiedon kehityspäällikkö Mirja Hellstedt päätti koota vaihtoehtoja yhteen ja kutsua samalla myös ravintolaväkeä paikalle.

Suurten joukkojen ruokinnan, kuten kouluruokailun lisäksi Palmia hoitaa pieniäkin edustustilaisuuksia, juhlia ja teematarjoiluja, joissa ostettavien ruokaerien ei tarvitse olla valtavia. Palmia valmistaa päivittäin noin sata tuhatta ruoka-annosta, mutta osa tarjoillaan pienille ryhmille tai aterialle kaivataan hieman ajankohtaiseen ruokavuoden juhlaan liittyvää paikallisväriä.

Suunnittelija Maarit Maittila Palmiasta kertoo, että tukun kautta ostaminen on yksinkertaisinta, mutta muutkin logistiset järjestelyt ovat mahdollisia.

- Olimme Palmian joukon kanssa yllättyneitä pk-yritysten korkeatasoisesta tuotekehittelystä ja hyvännäköisistä pakkauksista. Moni on myös miettinyt toimitustapoja. Saimme hyviä yhteyksiä, joista varmasti syntyy hankintoja, Maittila sanoo.

Tapaaminen avaa tuotekehitystä

Projektipäällikkö Reijo Kuusinen Hämeen ammattikorkeakoulusta keräsi Hämeen ruokayrityksiä mukaan treffeille. Kuusi yritystä lähti mukaan ja kokemukset vaikuttivat päivän aikana hyviltä. Kuusinen korosti yrittäjien välisen verkostoitumisen tärkeyttä.

- Aina kun ruokayrittäjät näkevät toisiaan ja toistensa tuotteita, syntyy uudenlaisia palveluideoita ja tuotekehitystä. Yrittäjän paras kaveri on toinen yrittäjä, Kuusinen vakuutti.

Ammattikeittiötreffit järjestämiseen osallistuivat ammattikorkeakoulu Laurea, Hämeen ammattikorkeakoulu sekä Pohjois-Karjalan aikuisopisto. Tapahtuman järjestämistä voidaan jatkaa, kun tarvetta on. (Ruokatieto)

 

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *-merkillä.

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <strong> <em>