Olutliitto on nimennyt vuoden 2011 Hyväksi Tuomaaksi ansiokkaasta työstä olutkulttuurin hyväksi Suomen Olutseuran kunniapuheenjohtajan Eve Vaittisen Helsingistä. Vaittinen on pitkäaikainen olutvaikuttaja. Hän on toiminut oluen parissa eri ammateissa ja luottamustehtävissä yli kolme vuosikymmentä.
Pahaksi Nuutiksi oluenkuluttajat valitsivat peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardsonin (sd.). Valinnat julkistettiin keskiviikkona Helsingissä.
Pitkä ura olutkulttuurin puolesta
Hyvien Tuomaiden valinnan suorittaneet vanhat Hyvät Tuomaat haluavat palkita Eve Vaittisen pitkästä olutkulttuurin eteen tehdystä työstä. Vaittinen on ollut monissa kuluttajaliikkeen luottamustehtävissä Suomen Olutseurassa ja Olutliitossa. Suomen Olutseuran puheenjohtajana Vaittinen oli vuosina 2006–2011 ja kunniapuheenjohtajana vuodesta 2011 alkaen.
– Evelle ovat suuren kiitoksen velkaa lukuisat oluen parissa työskentelevät ammattilaiset ja harrastajat kaikesta siitä talkootyöstä, jonka hän on tehnyt festivaaleilla ja messuilla, perustelee Hyvien Tuomaiden vanhin Pekka Kääriäinen.
Olutharrastus on ollut Vaittista sydäntä lähellä ensin olutseura Malmin Mäskien peräsimessä ja myöhemmin valtakunnallisissa luottamustehtävissä. Nykyisin Vaittinen on eläkkeellä, mutta silti hän jaksaa ahkeroida olutkouluttajana ja talkoolaisena.
– Aina – olipa tilanne vaikka kuinka tiukka ja kiire painaisi päälle – Eve tekee työnsä hymyssä suin, Kääriäinen sanoo.
Eve Vaittinen vaihtoi 1980-luvun lopulla ravintola-ammattilaisen uran työskentelyyn lastensuojelun parissa. Se avasi näkökulmia päihdeongelmaisten arkeen.
– Työskentelin 20 vuotta Helsingin kaupungin pienten lasten vastaanottokodissa. Asiakasperheistämme valtaosa oli päihderiippuvaisia. Hoidimme myös äidin raskaudenaikaisen alkoholinkäytön vaurioittamia lapsia. Olen nähnyt hyvin läheltä alkoholin haittapuoletkin, Vaittinen myöntää.
Kohtuukäyttö on Eve Vaittiselle itsestäänselvyys. Kohtuullisesti nautittuna olut on terveellinen ja maittava seurustelu- ja ruokajuoma. Vaittinen haluaa nostaa laadukkaat oluet osaksi suomalaista arki- ja juhlapöytää.
– Tänään meillä on valittavanamme laajempi olutkirjo kuin koskaan aikaisemmin suomalaisen oluen historiassa. Kotimaiset pienpanimo-oluet tuovat maukkaan lisän suurten panimoiden ja maahantuojien valikoimiin. Oluita on saatavilla jokaiseen makuun ja kaikkiin käyttötilanteisiin, vuoden Hyvä Tuomas muistuttaa.
Peruspalveluministeristä Paha Nuutti
Pahan Nuutin arvon Olutliitto osoittaa peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardsonille, joka toi heti virkakautensa alussa esille keskioluen poistamisen ruokakaupoista sekä oluiden verojen korotukset ja mainontakiellot.
Ministerin alkoholipolitiikan keinovalikoimien perustelut ovat usein ontuneet. Ne ovat milloin myötäilleet THL:n pääjohtajan Pekka Puskan kärkeviä mielipiteitä ja milloin taas tarkoitushakuisia tutkimusraportteja. Olut on ministerille vain ongelmia aiheuttava päihde.
– Lausunnoillaan peruspalveluministeri Guzenina-Richardson on osoittanut tietämättömyyttä sekä ylimalkaisuutta oluita, olutkulttuuria ja etenkin kotimaisten oluiden panemista kohtaan, perustelee Olutliiton puheenjohtaja Jari Vaara.
Suomessa toimii yli 20 paikallista panimoa ja panimoravintolaa. Pienpanimot pitävät yllä kotimaisen oluen monimuotoisuutta. Käsityöoluiden valmistuksessa yhdistyvät paikallisuus ja innovatiivinen osaaminen sekä kotimaiset raaka-aineet. Tuloksena on laadukasta ja maultaan monimuotoista lähiolutta.
– Hallituksen, ja jopa peruspalveluministerin, tehtävänä pitäisi olla pienyrittämisen tukeminen ja sitä kautta työllisyyden ja hyvinvoinnin edistäminen. Jos pienpanimoilla olisi lupa myydä kaikkia oluitaan valmistuspaikalta, tukisi se merkittävästi mm. matkailuelinkeinoa. Tätä eivät kyseenalaiset oluiden laimennuspuheet ja verojen korotukset tue millään tavoin, Vaara tähdentää.
Olutliitto ry. on oluenkuluttajien valtakunnallinen ja yhteinen etujärjestö, joka edustaa Suomea Euroopan Oluenkuluttajien Liitossa, EBCUssa. Olutliitossa on 31 jäsenyhdistystä, joissa on yli 2000 jäsentä.
Hyvä Tuomas, palkitut 1994–2011
1. sahtiyrittäjä Pekka Kääriäinen 1994
2. ylipanimomestari Boris Orlo 1995
3. ravintoloitsija Jarkko Kovasiipi 1996
4. messuisäntä ja ravintoloitsija Markku Korhonen 1997
5.–6. keräilijä, tietokirjailija Seppo Bonsdorff ja panimomestari Kimmo Jääskeläinen 1998
7. olutjournalisti Unto Tikkanen 1999
8. ravintoloitsija Juha Lehto 2000
9. alkoholivirkamies Pentti Salmi 2001
10. johtava tutkija Silja Home 2002
11. olutasiantuntija Kari Likovuori 2003
12. ravintoloitsija Anssi Pyysing 2004
13. ravintoloitsija Otto Lamberg 2005
14. panimomestari Sam Viitaniemi 2006
15. toimitusjohtaja Rami Aarikka 2007
16. toimituspäällikkö Kari Ylänne 2008
17. olut- ja viskimestari Mika Heikkinen 2009
18.–19. ravintoloitsijat Thomas Aschan ja Markku Ristevirta 2010
20. olutkouluttaja, kunniapuheenjohtaja Eve Vaittinen 2011
Paha Nuutti 1999–2011
1999 professori Pekka Puska, Kansanterveyslaitos
2000 Mainostoimisto SEK & Greyn suunnitteluryhmä
2002 kansliapäällikkö Markku Lehto, STM
2003 peruspalveluministeri Liisa Hyssälä (kesk.)
2004 ylijohtaja Ilkka Suojasalmi, STTV
2005 toimitusjohtaja Jaakko Uotila, Alko Oy
2006 hallitusneuvos Ismo Tuominen, STM
2007 toimitusjohtaja Antti Pankakoski, Altia
2008 ex-toiminnanjohtaja Mika Pyykkö, Terveyden edistämisen keskus
2009 pääministeri Matti Vanhanen (kesk.)
2010 toimitusjohtaja Cay Sevón, Turun kulttuuripääkaupunkisäätiö
2011 peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.)